Kuchnia gruzińska – a może by tak ჩაქაფული (czakapuli)?

Przyznaję się, jestem wielką miłośniczką gruzińskiej kuchni, choć nie raz już zatęskniłam za polską kiełbasą, kiszoną kapustą, a ostatnio przez kilka dni pochłaniałam chleb ze smalcem widząc przy tym przerażenie w oczach gruzińskiej rodziny - tłuszcz w takich ilościach, cholesterol, no i przecież utyję:) (tak jakbym mało utyła nosząc małego pasażera w brzuchu:) ). Ale przecież miało być o kuchni gruzińskiej! Długo myślałam, jak by tu rozpocząć cykl o moich ulubionych gruzińskich potrawach? Tak, by nie było przewidywalnie, czyli niekoniecznie od chaczapuri czy chinkali, ale też żeby to była potrawa, którą potrafię przygotować bez robienia kilku podejść wyrzucając nieudane wersje do kosza… Tak było na przykład z chaczapuri. Ciasto przypominało raczej kamienną misę wypełnioną serem…całkowita porażka. Może nie mam talentu w przypadku tego dania. Ale pewnego dnia zadziwię świat i siebie przy okazji też, i zrobię najpyszniejsze z możliwych chaczapuri.

W Polsce co prawda wciąż zimowo, ale w Tbilisi pełnia wiosny, żeby nie powiedzieć, że już prawie lato. Niedługo Wielkanoc, a jeśli Wielkanoc to oznacza, że na stole pojawi się znów po zimowej przerwie, dla niektórych, a przynajmniej dla męskiej części gruzińskiego społeczeństwa, najlepsza potrawa świata, czyli czakapuli.

W czym tkwi sekret tego dania? W jagnięcinie,  ogromnej, jak dla mnie, ilości świeżej zieleniny, w tym estragonu! Jeśli dodamy do tego jeszcze ogromną ilość kolendry i szczypiorku (gruzińskie pęczki kupowane na targu to jednak zupełnie inna bajka w porównaniu z tym co mamy w Polsce) oraz oliwki, to w zasadzie nie ma siły, czakapuli musi się udać!

Zioła na targu w Tbilisi

A oto przepis:

      • jagnięcina - 1 kg
      • estragon - 6 pęczków
      • kolendra - 4 pęczki
      • pietruszka - 1 mały pęczek
      • zielona cebulka - 1-2 pęczki
      • zielone tkemali - 2 garści
      • zielona papryka
      • białe wino - 150-200 ml
      • sól

Przygotowanie:

Pokrojoną w kostkę jagnięcinę (ewentualnie wołowinę, choć to już niestety nie będzie ten charakterystyczny smak) wrzuć do garnka i zalej białym winem, a następnie gotuj na niewielkim ogniu aż wino odparuje. Od czasu do czasu pomieszaj wszystko drewnianą łyżką.

Podczas gdy mięso się gotuje, przygotuj wszystkie zioła. Oddziel liście estragonu od łodyżek (łodyżki nie będą potrzebne) i pokrój je, ale na niebyt małe kawałki. Zieloną cebulkę, kolendrę, natkę pietruszki, a także zieloną paprykę drobno posiekaj.

Zioła do dania czakapuli
Danie czakapuli - przygotowanie

Do garnka z gotującym się mięsem dodaj posiekane składniki oraz tkemali. Zamiast śliwek tkemali czasami dodaję po prostu zielone oliwki, trzeba sobie jakoś radzić, gdy nie ma akurat pod ręką tego właściwego składnika. Zalej wszystko wodą, tak by wszystkie składniki zostały przykryte i gotuj na niewielkim ogniu do czasu aż mięso będzie miękkie.

 

Danie czakapuli ze śliwkami tkemali

Jak dla mnie ta potrawa ma bardzo oryginalny smak, połączenie jagnięciny, ziół i tkemali czyni go niepowtarzalnym. Ale też właśnie ze względu na dosyć intensywne dla podniebienia odczucia, nie każdemu może przypaść do gustu.

Czy będąc w Gruzji, a może w gruzińskiej restauracji w Polsce, miałeś okazję spróbować to danie? Jak wrażenia? Jestem bardzo ciekawa!